Zajęcia dla dzieci 4- letnich z grupy Żółwiki, Stokrotki, Żuczki, Tygryski

Dzień dobry witam ponowie. Zapraszam do zabawy wszystkie dzieci, a Was rodzice proszę o pomoc.

Temat kompleksowy: Wiosenne powroty

Temat dnia: Kukiełki i ptasie gniazda

• Kukułcze jajeczka. Przygotuj nożyczki i kartkę, narysuj na niej kontury jajek jednej wielkości. Tyle do ilu umiesz policzyć. Wytnij kontury jajek po śladach. Gotowe jajka włóż do pojemnika.

Kukułka nie buduje gniazda. Swoje jajka podrzuca do gniazd innych ptaków. Obserwuje się także zwyczaj wyrzucania przez kukułkę jajek innych ptaków z ich gniazd.

  • Przygotuj np. skakankę, pasek lub szalik i wykonaj gniazdo. Potrzebny będzie pojemniczek z papierowymi jajkami. Ułóż na podłodze szalik – gniazdo. Dziecko jest ptakiem, ma pojemniczek z 5 papierowymi jajkami. Dziecko liczy jajka i układają je w swoim gniazdku. Można włączyć muzykę, dziecko ptak podczas trwania utworu wylatuje z gniazd – biega i macha rękami jak ptaki skrzydłami. W tym czasie rodzic, który jest kukułką, podrzuca do gniazda po jednym jajku (lub po 2 czy 3 jajka, w zależności od umiejętności). Podczas przerwy w muzyce ptak wraca do gniazda – dziecko siada przed swoim gniazdkiem. Przelicza, czy ma tyle samo jajek co przedtem, a jeśli nie, to o ile jajek mają więcej. Można powtórzyć zabawę kilkakrotnie. Za każdym razem rodzic albo dokłada jajka, albo zabiera.

• Jeśli masz blok i kredki narysuj wybranego przez siebie ptaka jego gniazdo i jajka. Rodziców poproszę o założenie teczki na prace plastyczne, które dziecko będzie zbierało, w czasie pobytu w domu. Gdy wrócimy do przedszkola, z prac wykonanych w domu zrobimy wystawę. Serdecznie dziękuje za pomoc.

• Ćwiczenie równoważne – Pisklęta rosną. Dziecko maszeruje. Na zawołanie: Pisklęta rosną! – zatrzymuje się i wykonuje przysiad. Powoli prostuje się i wspina się na palce. Powtarzamy zabawę kilka razy.

• Ćwiczenie uspokajające – Relaks z piórkiem. Dziecko leży na plecach, kładzie piórko na klatce piersiowej – wykonuje wdech nosem, wydech ustami.

Myślę, że zabawy się Wam spodobały. Ściskam mocno. Arleta Drzewiecka.

Źródło: Internet, Mac Edukacja, Zbiory własne.

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email