Przedszkole Niezapominajka

Publiczne przedszkole prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety w Śremie

Przedszkole Niezapominajka w Śremie - logo

Czerwiec, zbliżamy się wakacje – zabawy piaskiem

Kochane przedszkolaki z wszystkich grup…

Jest już czerwiec, a więc nadchodzą wakacje!!!!

Na początku proponuję zabawę z rymowanką… usiądźcie wygodnie i posłuchajcie rymowanki, która przeczyta Wam mama lub tata.

Jak muszelkę znaleźć mamy?

Poradzimy sobie sami?

Muszla krąży wokół plaży,

Każdy o niej marzy…

Jeśli macie w domu muszelki, które pozbieraliście bądź zakupiliście na wakacjach spędzanych nad morzem w poprzednich latach, proszę, abyście wzięli jedną do ręki. W momencie recytowania rymowanki, dziecko podaje sobie muszelkę z jednej ręki do drugiej. Chyba, że ma rodzeństwo, to może podawać siostrze bądź bratu.

A teraz zagadka… uwaga, odgadniecie?

W słoneczne wakacje o jednym wciąż marzę –

Zabrać ręcznik, leżak i pójść sobie na…

(plażę)

Teraz czas na zabawę sensoryczną. A to akurat każde dziecko uwielbia. Może niektórzy z Was mają kupny piasek kinetyczny, ale ja dziś proponuję pobawić się z mamą lub tatą. Zróbcie go sami. Co wam potrzebne? Dwa składniki:

  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 0,5 szklanki oleju

Składniki mieszamy ze sobą (najlepsze – przecież lubimy się brudzić) i piasek kinetyczny gotowy.

Możecie budować z piasku w domu 😉

Jak już skończycie, ruszamy z kolejnym zadaniem.

Do niego potrzebne jest sitko. Przesypcie piasek przez nie, jednocześnie obserwując to, poznacie w ten sposób właściwości i strukturę piasku (jest sypki, łatwo się do przesiewa, nie lepi się). Inną zabawą będzie zabawa badawcza „Suchy piasek, mokry piasek”. Polega ona na tym, aby zmoczyć wodą za pomocą spryskiwacza piasek, a następnie spróbujcie ponownie go przesiać. Jakie wnioski wysuniecie o mokrym piasku? (jest lepki, nie da się go przesiać).

Kolejną zabawą będzie zabawa „Gdzie jest piasek?”, która udoskonali zmysł dotyku.

Do tej zabawy potrzebne nam są 4 miski wypełnione: ryżem, piaskiem, mąką i fasolą. Teraz zabieramy chustkę nieprzezroczystą i zasłaniamy dziecku oczy. Za pomocą dotyku musi odgadnąć, gdzie znajduje się piasek. Oczywiście za każdym razem zmieniamy położenie miseczek.

Na koniec zapraszam was do relaksacji przy muzyce – szum morza. Usiądźcie wygodnie na dywanie i delikatnie kołyszcie się jak łódeczki na morzu.

Oto link:

Pozdrawiam serdecznie i czekam na Wasze zdjęcia – j.lubiejewska@niezapominajka.naszsrem.pl lub niezapominajka@naszsrem.pl

Jagoda Lubiejewska

Udostępnij ten wpis:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email